Budowanie relacji z adytorium przypomina trochę wyjście na pierwszą randkę. Zbierasz jak najwięcej informacji o osobie, z którą się umawiasz. Wymyślasz tematy do rozmów. Budujesz atmosferę, aby każdy czuł się ok. Oczywiście, zarówno pierwsze wystapienia jak i pierwsze randki nie zawsze od razu kończą się sukcesem. Jednak warto znać kilka tricków, które do tego sukcesu przybliżą. I o ile wspomnienia pierwszych randek, po 10 latach małżeństwa trochę mi się zacierają, to na wystąpieniach znam się dobrze!

Kodowanie przekazu

W ostatnim numerze magazynu Programista artykuł o tym jak budowanie relacji z audytorium wpływa na całość wystąpienia.

„Ja, oni czy my, kilka słów o budowaniu relacji z audytorium” traktuje o tym jak nawiązać nić porozumienia z twoim audytorium i dlaczego te relacje są podstawą dobrej prelekcji. Pisze o tym, że jeśli nie zbudujesz dobrej relacji ze swoimi słuchaczami, to treść, którą masz do przekazania, nie będzie już tak istotna. Wystąpienia publiczne mają dużo wspólnego z programowaniem, Wspólnym mianownikiem relacji i programowania jest kodowanie. Kodowanie przekazu i jego odkodowanie.

W pierwszej kolejności wyjaśniam kim są oni (czyli audytorium) , kim jesteś ty. Budowanie relacji od tego się zaczyna. Następnie zadaję pytania dotyczące celów i korzyści wystąpienia. Ten temat jedynie poruszyłam na moim blogu. W artykule znajdziesz więcej szczegółów, jak kodowanie przekazu wpływa na jego odkodowanie. Zajęłam się także kwestią wyboru tematu oraz tym czy atmosfera ma wpływ na budowanie relacji.

Nie tylko programista


Jak już pisałam wcześniej, treści moich artykułów zawarte magazynie w przeznaczone są nie tylko dla programistów czy branży IT. Bo każdy prelegent boryka się z podobnymi trudnościami. Więszkość osób chce, aby jej/jego przemówienie wyróżniło się spośród innych, próbuje poradzić sobie ze swoimi słabościami, zwraca uwagę na to jak czuje się na scenie oraz chce być akceptowana jako prelegent.

Zachęcam każdego do zapoznania się z artykułami w magazynie Programista.

Ostani numer znajdziesz tutaj:
https://programistamag.pl/programista-8-2019-87/Leave a comment