Pamiętasz kiedy pierwszy raz usłyszałeś nagranie swojego głosu? Rozczarowało Cię jego brzmienie? Dlaczego nasz głos brzmi dla nas obco?

Odpowiedź znajduje się w kościach! A ściślej w procesie, które nazywa się przewodnictwo kostne.

Już wyjaśniam.

Ludzki głos jest niczym innym jak falą dźwiękową. Większość dźwięków dociera do Twoich uszu poprzez powietrze (przewodnictwo powietrzne) czyli mechaniczne wibracje cząstek powietrza.

A jak dociera Twój głos? Odpowiedzią jest przewodnictwo kostne, wibracje przechodzą nie poprzez powietrze lecz poprzez kości.  

A dlaczego słyszymy nasz głos inaczej? Dlatego, że kości, lepiej niż powietrze, przewodzą niższe częstotliwości. To dlatego głos, który słyszysz w swojej głowie brzmi niżej niż ten, który słyszysz drogą powietrzną, czyli ten, który słyszysz już jako nagrany. Głos, który słyszysz poprzez powietrze nie jest już taki pełny i o takiej samej barwie jak ten, który słyszysz na nagraniu. To jest głównym powodem, dla którego większość z nas nie przepada za odsłuchiwaniem swojego głosu i  czuje się rozczarowana jego brzmieniem.

Pocieszeniem jest to, że większość Twoich słuchaczy też nie przepada za swoim nagranym głosem, a brzmieniem Twojego głosu nie czują się rozczarowani.  A swoją drogą ciekawe jak brzmiałyby nasze głosy dla słuchaczy na innej planecie, z innym składem atmosfery?  Jedno jest pewne, w próżni byśmy w ogóle nie dogadali!

Leave a comment