Przy okazji Dnia Kobiet chciałabym podzielić się z Wami Drogie Panie i Drodzy Panowie obserwacją z mojego ogródka. Mowa oczywiście o wystąpieniach publicznych i prezentacjach. Obserwuję kobiety w wystąpieniach publicznych. Pracuję z nimi i ośmielam do wyjścia na scenę, przygotowujemy prezentacje, prelekcje. Kobiety są fantastycznymi prelegentkami. Posiadają łatwość, bardzo ważną w dobrym wystąpieniu publicznym, opowiadania emocjami, wyrażania tego co w duszy gra, opowiadania historii, budowania napięcia w opowieści. 

Zastanawiałam się tylko, skoro tak dobrze wypadają w roli mówców, dlaczego rzadziej w porównaniu z mężczyznami możemy spotkać je w roli prelegentów na konferencjach. Odpowiedź przyszła przy okazji poszukiwania zabawek dla dziewczynek, w wynikach wyszukiwania otrzymuję: toaletka, kuchnia, lalki, zestaw do sprzątania (z mopem, miotłą i detergentami), wózek dla lalek, zestaw do zabawy w doktora, w sklep lub zestaw do podania herbatki. Zabawki dla chłopców to zestaw do majsterkowania,  samochody zdalnie sterowane, roboty , karetki z funkcjami głosowymi, minecraft, transformersi do pokombinowania i składania, zestaw do programowania.

Wynika z tego, że chłopcy, aby się rozwijać potrzebują myśleć, kierować, majsterkować, programować. Dziewczynki natomiast  ładnie wyglądać, sprzątać, gotować, robić zakupy i dobrze kierować wózkiem. Pytanie retoryczne: komu bliżej będzie sceny?  

W XXI wieku podział na role damskie i męskie w świadomości np. producentów zabawek, nadal ma swoje wygodne miejsce. Na szczęście  dorośli chłopcy i dorosłe dziewczynki coraz odważniej wyłamują się z tych stereotypów. Mężczyźni, zachęcajcie swoje koleżanki do prelekcji. Życzę Wam  Kobiety odwagi do wystąpień publicznych i publicznego mówienia! Wszyscy na tym skorzystamy!   

Leave a comment