Na czym skupiasz się najbardziej kiedy masz wystąpić publicznie? Często zadaję to pytanie na moich warsztatach.
I oto wyniki:
W pierwszej kolejności słyszę, że na prezentacji czyli przygotowaniu slajdów.
W drugiej na odpowiednim ich przedstawieniu.
W trzeciej prosisz najbliższe osoby o opinię, najczęściej przed nimi wygłaszasz swoją prezentację lub ćwiczysz swoje wystąpienie przed lustrem.
Pózniej walczysz ze stresem, próbując przełamać swoje słabości i lęki wychodzisz na scenę. To wszytko bardzo dobrze, bo takie przygotowanie jest istotne i bez przygotowania merytorycznego, bez przećwiczenia prezentacji w domu będziesz kiepsko przygotowany.

Jednak jest jedna rzecz, której czasem wszyscy zapominamy.

To nasi słuchacze.

Co powinniśmy wziąć pod uwagę?  Podaję 3 rady do przygotowania wystąpienia publicznego.

Mówię do was słuchacze- czyli droga do sukcesu twojego przemówienia.

Rada pierwsza, trzeba przeanalizować kim są twoi odbiorcy? Czy jest to grupa osób, którą znasz, czy nie.  Jakich informacji szukasz? Zacznij od określenia przeciętnego wieku słuchaczy-  czy są to twoi równiesnicy, osoby sporo od ciebie starsze, młodsze?  Czy więkoszść osób na widowni to kobiety, mężczyźni?  Jaki jest poziom wykształcenia, wiedzy,  jakie są ich stanowiska zawodowe? Jakie są wyznawane wartości, poglądy?  Czy są to mieszkańcy wielkich miast, wsi? Czy pochodzą z jakiegoś charakterystycznego regionu, określonego środowiska? Czy twoi słuchacze mają wspólną, charakterystyczną cechę?

To wszytko określi w jaki sposób będziesz zwracać się do swoich odbiorców, jakiego jezyka będziesz używać i jaką wiedzę przekażesz. Będziesz także wiedzieć czego nie mówić, aby nie urazić słuchaczy lub co powiedzieć, co sprawi, że połączy was dobra relacja.

Rada druga, warto zastanowić się czego od ciebie, jako prelegenta oczekują słuchacze?  Czy oczekują, że twoja przemowa przekaże im konktną wiedzę, informację? Czy może potrzebują lidera, który poderwie ich do lotu i powie jakie działania podjąć? Odpowiedz sobie na pytanie, po co mówisz? Innymi słowy, jaki jest cel twojego przemównia?

Rada trzecia, zastanów się jakie korzyści mają słuchacze w z tego, że do nich mówisz? Warto znależć się na chwilę po drugiej stronie i pomysleć własnie jak…słuchacz. Dlaczego miałbyś siebie słuchać? Co takiego dajesz swoim słuchaczom, że wybiorą właśnie twoją prelekcję? Dobre przemównia wywołują emocje, zostawiają słuchaczy z refleksją, zasiewają ziarno. Przekazują nowe informacje lub rzucają nowe światło na to co już znane Są zorientowane na słuchacza i szanujną jego czas. Wygłaszane są w sposób ciekawy, czyli nie nudny.

Pomyśl jeszcze nad inną korzyścią – twoją włąsną. Jakie korzyści dla siebie czerpiesz z tego wystąpienia. Czy dobre wystąpienie poprowadzi cię do awansu? Czy będziesz mógł zabłyszczeć przed kolegami z pracy? Czy chcesz wreszcie wyjść z cienia i przestać stać cichutko w kąciku? Zalecam szczerość przed sobą.

Często mówią nam, że zmianę warto rozpocząć od siebie, w wystąpieniach warto o sobie trochę zapomnieć. Mówię do was! Powodzenia!

Leave a comment