Wiecie czym jest efekt motyla?  Jak informuje Wikipedia, to zjawisko, w którym trzepot skrzydeł motyla , np.  w Ohio, może po trzech dniach spowodować burzę piaskową w Teksasie  ( ok. 2000 km odległości).

Czy to w jaki sposób mówimy wypowiadając się publicznie może po trzech dniach wywołać burzę piaskową?

Z historii wiemy, że to możliwe. Można rozgrzać serca i porwać do czynu, w dobry lub zły sposób.

Na rozgrzewkę, podczas warsztatów, lubię ludziom zadawać pytanie czym dla nich jest głos.

Najczęstszymi odpowiedziami są: narzędzie komunikacji, nośnik emocji oraz narzędzie manipulacji lub wpływu na innych.

Manipulacja nacechowana jest negatywnie, wpływać  natomiast można również w pozytywny sposób. Wielcy  mówcy tego świata posługiwali się głosem, aby manipulować lub zmieniać świat na lepszy.  Jak?

Słowa, których używamy, informacje, które mamy do przekazania, są bardzo istotne, bo one docierają do naszych słuchaczy, do ich dysku twardego i tam się zapisują. Ponieważ nadmiar bodźców i informacji skutecznie przeładowuje nasze dyski, zapisywane informacje są dokładnie selekcjonowane. Do emocji, uczuć, do serca słuchacza trafiamy poprzez brzmienie naszego głosu i sposobu w jaki mówimy. To dobra wiadomość, bo serce nie ma ograniczonego miejsca, ale w przemówieniu powinno znaleźć się miejsce na  rozum i na serce.  Lepiej jednak zamienić burzę piaskową na burzę pozytywnego działania.

Jak my możemy trzepotać skrzydłami? Jak przekonać słuchaczy, aby zachciało im się chcieć?

Posłużmy się przykładem.

Przeczytajcie na głos,  na jednym tonie, w równym tempie, z taką samą umiarkowaną głośnością, bez akcentowania czegokolwiek, poniższe zdanie:

„Czeka was cudowny czas, pełen radości i fascynujących przygód. Czasem może trudny, ale jakże dzięki temu ciekawy! ”

A drugi, pobawcie się np. tak: zaakcentujcie pogrubione sylaby i wyrazy, sylaby spróbujcie powiedzieć trochę wyżej.

„Czeka was (lub Czeka was) cudowny czas, pełen radości i fascynujących przygód. Czasem może (krótka pauza) trudny, ale jakże dzięki temu ciekawy! ”

Wyobraźcie sobie, że mówicie to do młodych ludzi, którzy znajdują się na ostatniej prostej do wejścia w dorosłe życie.  Odpowiedź, za którym razem uwierzyliście w to co mówicie jest prosta. Stojąc na scenie możecie dodać ludziom skrzydeł, zainspirować, zmotywować.  Wasi zainspirowani słuchacze będą inspirować innych swoich odbiorców a tamci kolejnych.

Czy widzicie już jak efekt motyla może stać się waszym udziałem?

Leave a comment