Głos czy pisanie?

W dzisiejszych czasach, pomimo wszelkich możliwości jakie daje nam technologia, nadal  mównie jest ważne.  Pomimo wszystkich komunikatorów, fb, instagrama, twittera itp., aby odnieść sukces, w życiu zawodowym, ale także i prywatnym, nadal potrzebujemy umieć dobrze zaprezentować się werbalnie. Potrafić dobrze mówić.  Dlaczego mówienie jest takie istotne? Bo daje nam możliwość dzielenia się doświadczeniami. Mównie to wymiana pomysłów i wiedzy, wyrażanie emocji i uczuć, porozumienie między pokoleniami. Emotki nie zastąpią tonu głosu. Bez mówenia także można, jednak jest trudniej.  Jeśli więc masz to szczęście, że możesz używać pełni swojego głosu, to go używaj.  Słowo pisane, obcowanie z nim jest cudowne, jednak to dopiero głos nadaje tym słowom znaczenia, a każdy z nas inaczej interpretuje rzeczywistość.

Dlaczego głos słabnie?

Bo jest mniej używany.  Piszę tutaj o ogólnej tendencji używania głosu. Technologia pozbawiła nas głośnego mówienia, a nawet wołania.  Kiedyś, za czasów kiedy nie używaliśmy telefonów czy domofonów wołaliśmy na siebie. Dziecko z podwórka na mamę czy koleżankę, ludzie pracujący na polu, znajomi na ulicy na siebie. Kto pamięta? Wyobrażasz sobie dzisiaj siebie krzyczącego pod oknem kumpla, aby go zawołać? Czy choćby widząc go ulicę dalej?  A kto pamięta dawne rozmowy telefoniczne? Moją mamę słychać było trzy piętra niżej, zwłaszcza jak rozmowa była międzymiastowa lub międzynarodowa.

Aranzacja przestrzeni w miejscach pracy typu  open space także ustawia nasz głos na średnio cichym poziomie. Osoby, które mówią głośno, domunując nad resztą są zauważalne i w zależności od atmosfery i wyrozumiałości zespołu, są lubiane bądź irytujące.

Jak trenować głos?

No cóż, tak naprawdę, nie ma lepszego treningu dla głosu jak…mówienie. Mówienie wzmacnia głos, trenuje go i pomaga utrzymać w dobrej kondycji na długie lata. Warunek jest jeden: higiena głosu.  Co mam na myśli? Na higienę głosu składa się dobry oddech (tutaj znajdziesz kilka rad jak oddychać, nie tylko na święta), relaksacja (możesz poćwiczyć ze mną) i oczyiwście różnorodność używania swojego głosu. Mów różnie, wołaj, mów ciszej, głośniej, niżej, wyżej, szybciej, wolniej, po prostu baw się głosem.

Pamiętaj o tym, aby odnaleźć przyjemność w tej zabawie. Głos wydobywany z przyjemnością nie męczy ani gardła, ani nas, ani słuchacza.


 

Leave a comment